STRUČNA USAVRŠAVANJA UČITELJA
Autor: Žaklina Majetić Mufić, 4. 3. 2014.

U NAŠOJ ŠKOLI OVE GODINE ODRŽALE SU SE DVIJE EDUKACIJE :

1.          10. prosinac 2013. – predavanje i radionica na temu „Disciplina i discipliniranje“ koje je održala pedagoginja OŠ Vrbovsko Tanja Jakovac, prof.

Edukaciji su prisustvovali svi učitelji naše škole. Edukacija je koncipirana kao interaktivan rad s učiteljima. Putem power point prezentacije prof. Jakovac motivirala je i poticala prisutne na raspravu.

Tema je vrlo zanimljiva i izazovna te prijeko potrebna za educiranje učitelja naše škole radi zahtjevne strukture naših učenika. Predavanje se temeljilo na mnogim postavkama Realitetne terapije.

Prof. Jakovac navela je učitelje  na promišljanje. Naime postavlja se pitanje što je zapravo nedisciplina, što je ljutnja i kako je mi subjekti odgojno-obrazovnog procesa različito doživljavamo i prema tome imamo različita očekivanja. A upravo ta očekivanja i stavovi dolaze u koliziju sa stavovima i očekivanjima ostalih subjekata.

Također je upitno što je to autoritet kako ga primijeniti i koliko ga naši učenici mogu prihvatiti i razumjeti.

Zasigurno su učitelji nakon edukacije potaknuti na promišljanje o svojim kompetencijama, zbog čega se može zaključiti da je edukacija bila vrlo korisna i da će mnogi od nas razmisliti o svojim metodama odgojnog djelovanja. Rad na sebi i je svrha stručnog usavršavanja.

2.         17. veljače 2014. održana je druga edukacija, a to je Modul 3 „Digitalna kompetencija“ u organizacija Carnetovih edukativnih sadržaja za učitelje.

Sudjelovali su učitelji naše škole koji nisu do sada imali priliku slušati navedeno predavanje.

Predavanje odnosno radionica održala se u informatičkoj učionici. Svaki učitelj imao je na raspolaganju računalo koje je koristio u vježbi. Voditeljica Modula pažljivo je vodila prisutne putevima korištenja Interneta, na vrlo pristupačan i fleksibilan način otkrila do sada mnogima nepoznata vrata raznih informacija, podataka i ostalih izvora odnosno načina pristupanju određenim sadržajima potrebnim učiteljima u poučavanju.

Interesantno je bilo svjedočiti mnogim a-ha doživljajima kolega. Nadamo se da će ubuduće  razni sadržaji našim učenicima biti otkriveni i objašnjeni audio i vizualnim prikazima što će im biti jasnije, zanimljivije i privlačnije.

Ingrid Šimičić, pedagogica