Autor: Snježana Krizmanić, 11. 1. 2015.

Kojom se god aktivnošću bavili, koji god posao radili i koliko god u tome bili dobri, u današnje se vrijeme ne možete opustiti – konstantno je potrebno unapređivati vlastita znanja i vještine i stalno se morate usavršavati. Kada radite posao u kojem se bavite ljudima, usavršavanje je dvostruko bitno, a kada radite posao u kojem se bavite djecom,  usavršavanje prestaje biti bitno i postaje neophodno. To su neka pravila kojih smo svjesni i kojih se držimo pa redovito, pored uobičajenih godišnjih usavršavanja konstantno tražimo načine za dodatno unapređivanje kvalitete našega rada.

Tako je naša Škola bila jedna od prijavljenih na natječaj Agencije za mobilnost za 2014. godinu, vezan uz program Europske unije - Erasmus +, no nažalost nije postigla dovoljan broj bodova da bi ušla među financirane programe. Ipak, ne treba smetnuti s uma da su osigurana sredstva bila dostatna za financiranje tek 10% pristiglih programa, a uzmemo li u obzir i činjenicu da je manje od polovice programa dobilo dovoljno bodova da bi uopće bili uzeti u obzir kao potencijalni projekti, prošlogodišnju kandidaturu ne treba uzeti kao neuspjeh već kao solidan temelj kojeg treba nadograditi i pokušati unaprijediti.

Stoga se i ove godine pripremamo za sudjelovanje u spomenutom natječaju koji bi trebao omogućiti našim nastavnicima i stručnim suradnicima usavršavanje u raznim vještinama kroz tečajeve i posjete inozemnim obrazovnim institucijama kako bismo njihova iskustva i znanja primijenili i sproveli u našemu radu.

Ipak, prije svega smo se morali upoznati s novostima u pravilima dodjele financijskih sredstava pa sam, kao predstavnik naše Škole, sudjelovao na seminaru Agencije za mobilnost i programe EU u Zagrebu na kojemu su prezentirane mogućnosti korištenja sredstava Europske unije u svrhu usavršavanja nastavničkog osoblja. Na temelju tih saznanja u Školi je osnovan koordinacijski tim zadužen za provedbu kandidature i provedbe projekta koji bi se ovoga puta bavio povećanjem kvalitete i efikasnosti čitanja i pisanja naših učenika. I dok nastavnici i stručni suradnici tijekom božićnih blagdana pripremaju prijedloge aktivnosti kojima bi se taj cilj ostvario, koordinacijski tim priprema svu potrebnu dokumentaciju kako bi do kraja  veljače prijedlog projekta bio pripremljen i zatim odaslan na Natječaj Agencije.

Ukoliko bi se ove godine uspjelo dobiti sredstva putem Agencije za mobilnost, provedba spomenutoga projekta započela bi u rujnu 2015. godine i trajala bi do lipnja 2017. godine, a obuhvatila bi jednogodišnju edukaciju nastavnika te jednogodišnju provedbu predviđenih aktivnosti u radu s učenicima.

Dalibor Fak, prof.