ICT USAVRŠAVANJE UČITELJA
Autor: Snježana Krizmanić, 16. 12. 2014.

10. prosinca 2014. u našoj Školi održana je radionica ICT Edu Modul 5, u sklopu koje su obrađene dvije teme:  „Suradničko učenje“ i „Edmodo“ u organizaciji Carnetovih edukacijskih sadržaja za učitelje.

Sudjelovali su učitelji naše Škole koji nisu do sada imali priliku slušati navedeno predavanje. Predavanje odnosno radionica održana je u informatičkoj učionici. Svaki je učitelj imao  na raspolaganju računalo koje je koristio u vježbi.

Prva tema Modula 5 bilo je  suradničko učenje kao vrlo vrijedna metoda rada s učenicima. Suradničko učenje potiče timski rad. Ono se javlja kada učenici rade zajedno, u parovima ili u manjim skupinama. Za uspješno provođenje suradničkoga učenja važna je kvaliteta interakcije među učenicima, učiteljima, roditeljima i svim sudionicima odgojno-obrazovnoga procesa. Osim bržega i trajnijega usvajanja znanja, učenici razvijaju kritičko, kreativno mišljenje, različite komunikacijske i socijalne vještine te jačaju samopoštovanje. Ono potiče učenike na razmjenu gledišta i iskustava te na zajedničko rješavanje problema. U suradničkome učenju ciljevi pojedinih učenika se povezuju sa zajedničkima.

Druga tema Modula 5- Edmodo, besplatna je društvena mreža namijenjena učiteljima  i učenicima. Edmodo daje mogućnost otvaranja učiteljskih i učeničkih naloga, kreiranja grupa, dijeljenja dokumenata, komuniciranja s drugima unutar mreže ili sa cijelom formiranom grupom. Alat nadalje pruža mogućnost kreiranja raznih kvizova unutar predmeta i grupe te kreiranje anketnoga upitnika koji odmah daje povratnu informaciju o rezultatima  kviza i ankete.

Ponuda Carnetovih alata za uvođenje inovacija u nastavu su mnogobrojne, vrlo zanimljive, kreativne i multimedijalne.

Nadajmo se da će ubuduće  razni sadržaji našim učenicima biti otkriveni i objašnjeni audio- vizualnim prikazima na jasniji, zanimljiviji i privlačniji način.