Prijateljstvo - projekt učenika nižih razreda
Autor: Nikolina Šneler Golik, 13. 2. 2020.

Učenici i učiteljice razredne nastave započeli su razgovor o prijateljstvu na Satu razrednika. Učenici su iznosili primjere prijateljstva, opisivali međuljudske odnose, objašnjavali važnost socijalnih vještina.
Zaključili su da prijateljstvo uz sebe veže lijepe, važne i jedinstvene trenutke, ali i poneke opasnosti. U društvu s prijateljima treba poštivati sebe i druge, ali ponekad te društvo i prijatelji mogu nagovoriti na neka loša i negativna djelovanja.

O prijateljstvu su učenici štošta doznali i na satu Hrvatskoga jezika.

U prvom razredu pročitali su i obraili pjesmu "Moj prijatelj" Sunčane Škrinjarić. U drugom razredu obradili su priču Zvonimira Baloga "Prijatelj u invalidskim kolicima".

U trećem razredu upoznali pjesmu "Pozdrav", Mladena Kušeca kojoj je tema prijateljstvo te pročitali lektiru "Vlak u snijegu" koja se temelji na prijateljstvu i zajedništvu.

U četvrtom razredu učenici su obradili lektiru "Družba Pere Kvržice" i pročitali pjesmu "Pružite dlan", Zvonimira Baloga. Oba razreda na Satu razrednika obrađivali su teme Odlučivanja, Komunikacijskih vještina, Socijalnih vještina, a sve je to usko vezano uz prijateljstvo.

Zamišljeno prijateljstvo prenijelo se  na sat Likovne kulture  i Likovne grupe u kojoj su učenici slikali sliku koja je naglasila poruku kako prijateljstvo ne prepoznje barijere poput narodnosti, boje kože, spola, državljanstva, čovjekove dobi...

Na satovima Matematike učiteljica je smislila zadatke za svaki razred te su učenici slagali puzzle, slagalice koje su ih dovele do točnog rješenja i pravilnog slaganja slagalice.

Zadatci su morali biti potpuno točno riješeni jer inače učenici nisu mogli složiti sliku prijateljstva koju su nacrtali na satu likovne kulture.

Učiteljice razredne nastave