preskoči na sadržaj

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Brod na Kupi

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Letak UZ Bobovac

DEŽURSTVO UČITELJA

Klikni dežurnog :)

Noć knjige

Radionice održane za Noć knjige pogledajte na sljedećem linku:

PROJEKT IGRA

U školskoj godini 2017./2018. igrat ćemo se i učiti. I dok učimo igrat ćemo se i dok se igramo učit ćemo, a sve zbog ovogodišnjeg školskog projekta ,,IGRA''.

PROJEKT GLOBE

U školskoj godini 2013./14. u našoj školi započela je djelovati GLOBE grupa pod vodstvom učitelja geografije Branimira Arbanasa. Tijekom godine počela su prva mjerenja oblaka, nabavka opreme za ostala mjerenja te je škola sudjelovala na GLOBE županijskoj smotri u Jastrebarskom. U proljeće 2014. postavljenja je meteorološka kućica u dvorištu škole koja omogućuje svakodnevno mjerenje temperature.

UZ BOBOVAC

PRIJEVOZ UČENIKA

7:15 Grbajel (Brod na Kupi)
7:25 Gusti Laz (Pilana)
7:35 Ložac
7:45 Mala lešnica (Homer)
7:50 Zamost Brodski

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 10. 2011.

Ukupno: 155246
Ovaj mjesec: 1064
Ovaj tjedan: 299
Danas: 25
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Nikolina Šneler Golik, 28. 1. 2020.

Povodom 75. obljetnice oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitz 27. siječnja 2020. u OŠ Frana Krste Frankopana u Brodu na Kupi obilježen je Dan sjećanja na žrtve Holokausta.

            


Dan sjećanja organiziran je kao integrirani dan. Učitelj Povijesti Igor Brčić, vjeroučitelj Ivan Jakšinić i učiteljica Hrvatskog jezika Ana Derenčinović Shala pokušali su iz različitih perspektiva, putem predavanja i radionica približiti učenicima od 5. do 8. razreda jedno od najmračnijih razdoblja ljudske povijesti.

            Na početku je učitelj Povijesti približio okružje u kojem se je razvijao nacionalsocijalizam, objasnio termine Holokaust, Šoa, genocid, fašizam, konačno rješenje itd., a potom su učenici s učiteljicom Hrvatskog jezika razgovarali o Anni Frank, Evi Schloss i Lei Deutsch, trima heroninama, djevojčicama koje su postale simboli dječjeg stradanja u Holokaustu.

            Učenici su na integrirani dan trebali doći s pročitanim lektirnim djelom Obećanje, romanom Eve Schloss, posestre Anne Frank čija je majka s Ottom Frankom osnovala Zakladu Anne Frank za spomen i pomoć stradalima u Holokaustu. Potom su se učenici upoznali  s malom  zagrebačkom glumicom i plesačicom Leom Deutsch, koju niti popularnost nije mogla spasiti zle sudbine. Nakon toga uslijedilo je  čitanje dnevničkih zapisa Anne Frank kojoj su učenici pisali pismo podrške želeći joj poručiti da ustraje jer će se njezina želja ispuniti i doći će dan kada će i oni ponovno biti ljudi, a ne samo Židovi, kako je Ana navela u svojemu dnevniku.

            Dan je završio gledanjem dokumentarnog filma, svjedočanstva preživjele žene Henie Bryer koja je uspjela preživjeti Auschwitz i zloglasnog doktora Mengelea, te završnim predavanjem vjeroučitelja Ivana Jakšinića  koji je predstavio učenicima Dragu i Dragicu Šmidlehner i Žarka Dolinara kao Pravednike među narodima.

            Poruka dana bila je da mržnja, netrpeljivost, zlodjela nikome ne donose ništa dobro te da se to razdoblje povijesti nikada više ne smije ponoviti.

 

                                                    Ana Derenčinović Shala, učiteljica Hrvatskog jezika





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju