Terenska nastava: Lipa pamti
Autor: Nikolina Šneler Golik, 11. 12. 2019.

U srijedu 11. prosinca 2019. učenici OŠ Frana Krste Frankopana iz Broda na Kupi otišli su na terensku nastavu.
Terenska nastava započela je odlaskom u Memorijalni centar Lipa pamti koji se nalazi u malom selu Lipa nedalego Šapjana, te graničnog prijelaza Rupa i Pasjak, a sam Memorijalni centar dio je Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.

U Memorijalnome centru Lipa pamti tijekom predavanja kustosice Vane Gović učenici su mogli upoznati malo seoce Lipu koje je poznato nadaleko po svojoj tragičnoj sudbini zbog pokolja koji se zbio 30. travnja daleke 1944. Želeći prisiliti partizane na predaju i osvetiti se zbog sve češćih ratnih neuspjeha, Nijemci su toga dana ubili 269 muškaraca, žena i djece te  spalili selo do temelja, čemu još i  dan danas svjedoče spomen ruševine.  Najmlađa žrtva imala je tek 7 mjeseci.

Sve to jako je dirnulo učenike koji su pozorno i puni suosjećanja slušali predavanje, proučavali imena žrtava, njihov broj i dob, a spontano su voditeljici Memorijalnog centra postavljali i pitanja poput:,, Zašto su Nijemci to učinili?’’ ili ,, Zašto baš Lipa?’’

Nakon tužnog prisjećanja na nemili događaj učenici su se u pratnji učitelja uputili u Prirodoslovni muzej Rijeka te posllušali drugo  predavanje o biljnom i životinjskom svijetu Hrvatskoga primorja i Gorskoga kotare. Osim vrlo impresivnog odljeva bijele psine u prirodnoj veličini,  učenici su , između ostalog, mogli vidjeti i zečeve, lasice, kornjače, guštere te zbirku leptira koji su nađeni u njihovoj prekrasnoj Kupskoj dolini.

Završni dio terenske nastave, bio je ujedno i onaj najvedriji, a to je posjet kinu Cinestar i projekcija animiranoga filma Tajni život ljubimaca 2.

U dobrom raspoloženju, puni dojmova i već pomalo umorni učnici su se sa svojim učiteljima vratili autobusom u Brod na Kupi u kasnim popodnevnim satima.

Ana Derenčinović Shala, učiteljica Hrvatskoga jezika