« Ožujak 2024 »

EUROPSKI TJEDAN NOVCA
Autor: Davor Tkalac, 26. 3. 2019.

U petak 22. ožujka 2019. na satu razrednika, pedagoginja Škole Ingrid Šimičić obilježila je peti Europski tjedan novca s učenicima od 5. do 8. razreda. Svrha je bila da učenici starijih razreda promisle o značenju novca, o količini novca potrebnoj za pristojan život, o razlici u potrošnji novca za osnovne potrebe te potrošnji na želje.

Pedagoška radionica započela je grupnim radom igre asocijacije. U drugoj aktivnosti učenici su ostali u svojim grupama i dobili  dva zadatka. Prvi je bio razmisliti, dogovoriti se i napisati što je sve potrebno te  koliko je novca potrebno četveročlanoj obitelji  za život u vremenkome razdoblju od jednog mjeseca u Republici Hrvatskoj. Drugi zadatak je bio razlučiti što su to stvarne potrebe tj. što se obavzno mora platiti, a što želje.
Učenici su prezentirali svoje uratke tijekom čega je bilo komentara, a posebice za iznose koje su grupe predvidjele.
Aktivnost kojom je pedagoginja Škole zahuktala atmosferu jest ona u kojoj su se DA i NE odgovorima učenici morali opredijeliti za izjave koje su se ticale novca i odnosa prema njemu. Svoje su odgovore učenici argumentirali mišljenjima, iznosili su svoja iskustva, slušali jedni druge.
Moguće je da  učenici do toga trenutka nisu imali niti priliku niti obvezu razmišljati o novcu kao niti o činjenici koliko novac utječe na nas same, na budućnost te odnose s drugima.
Na samome kraju pedagoginja Škole Ingrid Šimičić  prenijela je učenicima činjenice i informacije o novcu, savjete za pažljiv odnos prema istome, te  ih upoznala sa spoznajom da iako uvelike olakšava život, novac ipak nije garancija za sreću.

Ingrid Šimičić, prof.