TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU
Autor: Davor Tkalac, 12. 9. 2018.

Ovogodišnji osmaši su kao dobrodošlicu u osmi razred, prva dva dana nastave proveli u Vukovaru. Putovanje je trajalo svega dva dana, od 3. do 4. rujna 2018. Svrha putovanja bila je terenska nastava, tj. projekt koji se već dulji niz godina provodi pod nazivom ,,Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. Učenicima je  organiziran put u Vukovar s ciljem osvještavanja žrtve Vukovara u Domovinskom ratu.

Polazak iz Broda na Kupi bio je prvog dana u rane jutarnje sate. Putovanje je trajalo oko šest sati. Po dolasku u Vukovar čekao nas je ručak. Poslije ručka sa svim učenicima iz ostalih pristiglih škola poslušali smo predavanja pod nazivom „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. Tijekom popodneva prošetali smo gradom. Posjetili smo uži centar grada te se oduševili ljepotom grada i širinom korita  Dunava. Nakon večere, imali smo organiziranu disco-večer. Zanimljivo je to što je disco bio na brodu koji je usidren na Dunavu. Veselo je bilo i navečer u hostelu u kojem je istovremeno boravilo oko 200-tinjak osmaša iz svih dijelova Hrvatske. Drugi dan bio je namijenjen obilasku memorijalnih lokacija. Posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991., izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari i crkvu sv. Filipa i Jakova. Prije odlaska kući imali smo kratko predavanje o miru te kviz znanja.

Posjet Vukovaru donio je nove spoznaje i potaknuo nas na razmišljanje. Vukovar je grad koji se izdigao i ponosno priča svoju priču, da se ne zaboravi!

Sara Kordiš, prof.