SENBAZURU I 88 HRAMOVA
Autor: Davor Tkalac, 8. 6. 2018.

Treću godinu okupili smo se u našoj školi kako bismo spojili 1000 ždralova i pričali priče o Japanu. Ovoga puta gosti su bili putopisci Maja Klarić i Goran Blažević koji su održali zanimljivo predavanje „1100 kilometara pješice po Japanu“ ili „Putem 88 hramova otoka Shikoku“.

Maja nam je govorila i o svom spisateljskom iskustvu i otkrila da piše petu knjigu koja je inspirirana upravo ovim putovanjem, a Goran je podijelio i nekoliko misli vezano uz razloge zbog kojih je prošle godine prohodao 3300 km od Jordana do Hrvatske. Naime, svojim je primjerom, slijedeći izbjegličku rutu progovarao o besmislu rata u Siriji (i o situaciji na Bliskom istoku) a upravo je besmisao rata i iskazivanja moći uz pomoć atomske bombe ono čega se prisjećamo i u projektu Senbazuru – 1000 origami ždralova.
U ove tri godine istraživali smo i učili o bogatoj japanskoj kulturi i povijesti, priču smo povezali s lektirnim naslovom Sadako hoće živjeti, a uspjeli smo razviti i vrijednu vještinu savijanja papira koja je na japanskom otočju dovedena do savršenstva i pretvorena u umjetnost. Ždral je simbol sreće, a postoji vjerovanje da će se osobi koja savije 1000 ždralova ispuniti želja. Tako se papirnate ptice poklanjaju, primjerice, bolesnima u nadi da će ozdraviti, mladencima za sretan zajednički život ili kao poruka mira i ljubavi.
Biti u tehnici origamija znači promatrati svoj unutarnji svijet i uživati u čaroliji stvaranja, sanjati i težiti ostvarenju naših snova.
U projekt je uključeno još šest goranskih škola - OŠ I.G.Kovačića Delnice, OŠ Rudolfa Strohala-Lokve, OŠ Skrad, OŠ Brod Moravice, OŠ Mrkopalj i OŠ Ivanke Trohar-Fužine. Na sudjelovanju zahvaljujemo svim učenicima i njihovim knjižničarima i učiteljima, voditeljima origami radionica.

Sanja Milovac, knjižničarka