Obilježili smo Noć knjige. S učenicima 8. razreda putovali smo kroz vrijeme i razmatrali povijest, sadašnjost i budućnost knjige. Od pojave prvih knjiga prije više od 7000 godina pa sve do danas mnogo toga se promijenilo i u izgledu i u doživljaju i u pristupu pisanoj riječi. Prvo su u dalekoj Kini knjige bile sastavljene od bambusovih daščica, nakon čega se razvijaju svici od svile.
Stari Egipćani izumili su svitke od papirusa, dok su Grci i Rimljani koristili drvene ili voštane ploče – kodeks. Na europskom tlu knjiga je bila izrazito cijenjena, a znanje se čuvalo u samostanima gdje su pisari rukom prepisivali i ukrašavali knjige. Budući da je proces bio izrazito mukotrpan i spor –imale su visoku cijenu, a mogli su ih posjedovati samo imućni članovi društva. No, do prave revolucije dolazi nakon što je 1430. Nijemac Johannes Gutenberg izumio tiskarski stroj. Prve tiskane knjige tzv. inkunabule omogućile su veliko širenje znanja.. knjiga postaje sve dostupnija i prisutnija u ljudskim životima. Danas, kada se poslovi izrade knjiga obavljaju ručno, knjiga je promijenila i medij – uz ukoričenu, možemo ju čitati i kao e-knjigu s različitih čitača ili slušati u obliku audio zapisa. No, u vremenu izraženog tehnološkog napretka možemo se s razlogom zapitati i koja je budućnost tiskane knjige - hoće li se uspjeti održati ili će nestati i postati dio povijesti.
U sklopu manifestacije učenici su sudjelovali i u kvizu znanja. Između ostalog, imali su priliku vizualno doživjeti povijesni razvoj knjige, a najbolji su kući ponijeli školske torbe koje će ih podsjećati na ovogodišnje druženje i Noć knjige.
Sanja Milovac, knjižničarka