REVIJA JEDNOMINUTNOG FILMA "ŽIVOT UZ GRANICU"
Autor: Jelena Tomas Čargonja, 12. 1. 2013.

U okviru projekta prekogranične suradnje Slovenije i Hrvatske , Savez društava Naša djeca Hrvatske organizirao je u travnju ove godine natječaj za prijavu filmskih ostvarenja djece i mladih na temu „ Život uz granicu „. Cilj natječaja bio je potaknuti i nadahnuti mlade kreativce da istraže i u zadanoj filmskoj formi od jedne minute ispričaju priču o predrasudama i različitostima, prijateljstvu, toleranciji te suživotu među djecom i narodima koji žive na granici Hrvatske i Slovenije...

Osnovna škola Frana Krste Frankopana iz Broda na Kupi se  u suradnji s Društvom Naša djeca Delnice  prijavila na Natječaj  za prijavu filmskih ostvarenja djece i mladih na temu „ Život uz granicu“. Zadatak je bio snimiti jednominutni film koji govori o suživotu ljudi uz granicu. Film smo snimali uz rijeku Kupu koja je prirodna granica između dviju država. Kroz jednominutnu priču su nas vodili učenici sedmog razreda Borna Gadanec i Klaudio Breznik. Mentori i voditelji  bile su pedagoginja Jasna Sandalj i učiteljica Jelena Glad uz svesrdnu pomoć ravnateljice Snježane Krizmanić.

Dana 9. i 10. studenoga 2012. godine održana je Revija jednominutnog filma u Zaboku i Tuhelju. Na Reviju su pozvane sve skupine koje su prijavile film. Tako smo i mi otputovali u Zabok gdje smo  pogledali dječja filmska ostvarenja, a slijedećeg dana  sudjelovali smo na radionicama scenarija i animacije u kongresnom centru u Termama Tuhelj. Za djecu su bile organizirane tri radionice na temu stop animacije u kojima su prošli osnove crtanja, kolažiranja, obrade crteža u računalu, animaciju predmeta, crteža, kolaža te montažu u programima za izradu animacija. Tema radionica bila je suživot među ljudima, stereotipi, predrasude i kulturna različitost. Na radionicama su sudjelovali učenici Borna Gadanec, Klaudio Breznik i Josip Muhvić. Za voditelje / mentore organizirana je „ Scenaristička radionica „ kojoj je cilj prijenos osnovnih scenarističkih tehnika te vježbe u radu s djecom i mladima koji pokazuju interes prema scenaristici. Radionice su vodile iskusne multimedijalne umjetnice i animatorice. Na radionicama za voditelje sudjelovale su Snježana Krizmanić i Jelena Glad.

Bila nam je čast sudjelovati na Reviji jednominutnog filma predstavljajući naš zavičaj i našu prekrasnu rijeku Kupu uz koju smo snimili film.

Preostale slike pogledajte u foto-galeriji!