ERATOSTENOV EKSPERIMENT
Autor: Davor Tkalac, 3. 10. 2017.

Na dan jesenskog ekvinocija u dvorištu naše Škole proveli smo jedan zanimljiv eksperiment – mjerenje opsega Zemlje Eratostenovim eksperimentom. Još u 3. st. pr. Kr. starogrčki matematičar, geograf i astronom Eratosten izmjerio je opseg Zemlje zapanjujuće točno – 39 600 km. Do tog rezultata došao je koristeći se samo dužinom sjene Sunca na prvi dan ljeta te jednostavnim matematičkim formulama.

Na sličan su način  i naši učenici došli do rezultata. Bilo je potrebno samo izmjeriti duljinu sjene štapa točno u podne i zatim matematičkim formulama doći do opsega Zemlje koji je u našem slučaju ispao 39 072,4 km. S nastave Geografije znamo da duljina ekvatora zapravo iznosi 40 076 km pošto Zemlja nije pravilna kugla, no Eratostenovo otkriće bilo je od presudnog značenja za razumijevanje dimenzija našega planeta.

Eratostenov eksperiment provodi se zadnjih nekoliko godina diljem Zemlje na prvi dan jeseni, ali i prvi dan proljeća. Nakon provedenoga mjerenja moguća je razmjena podataka s ostalim školama koje su sudjelovale u eksperimentu. Mi smo naše podatke razmijenili s dvije talijanske škole. Također, škole imaju mogućnost osmisliti kreativnu fotografiju kojom sudjeluju u Foto natječaju čija glavna nagrada je sudjelovanje u ISE (Inspiring Science Education Academy) ljetnoj školi u Grčkoj. Cilj eksperimenta je, između ostalog,  i poticanje istraživačkog učenja.

U provođenju eksperimenta sudjelovali su učenici petog i šestog razreda te učiteljice Geografije i Matematike, Valentina Tomac i Nikolina Šneler. Iako nas je ispočetka zabrinulo oblačno vrijeme, taman kada je došlo vrijeme za provođenje eksperimenta pojavilo nam se i sunce. Učenici su bili jako zadovoljni s ovakvim učenjem koje im je na zabavan i zanimljiv način približio sadržaje iz Geografije i Matematike.

Više o Eratostenovom eksperimentu možete saznati na poveznici: http://eratosthenes.ea.gr/, a više o tome kako je Eratosten izmjerio opseg Zemlje na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=Phv3I3kTjv8

Valentina Tomac, prof.