preskoči na sadržaj

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Brod na Kupi

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Letak UZ Bobovac

DEŽURSTVO UČITELJA

Klikni dežurnog :)

Noć knjige

Radionice održane za Noć knjige pogledajte na sljedećem linku:

PROJEKT IGRA

U školskoj godini 2017./2018. igrat ćemo se i učiti. I dok učimo igrat ćemo se i dok se igramo učit ćemo, a sve zbog ovogodišnjeg školskog projekta ,,IGRA''.

PROJEKT GLOBE

U školskoj godini 2013./14. u našoj školi započela je djelovati GLOBE grupa pod vodstvom učitelja geografije Branimira Arbanasa. Tijekom godine počela su prva mjerenja oblaka, nabavka opreme za ostala mjerenja te je škola sudjelovala na GLOBE županijskoj smotri u Jastrebarskom. U proljeće 2014. postavljenja je meteorološka kućica u dvorištu škole koja omogućuje svakodnevno mjerenje temperature.

UZ BOBOVAC

PRIJEVOZ UČENIKA

7:15 Grbajel (Brod na Kupi)
7:25 Gusti Laz (Pilana)
7:35 Ložac
7:45 Mala lešnica (Homer)
7:50 Zamost Brodski

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 10. 2011.

Ukupno: 155246
Ovaj mjesec: 1064
Ovaj tjedan: 299
Danas: 25
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
PLEASE MIND THE GAP
Autor: Davor Tkalac, 22. 6. 2017.

Susret s Londonom bio je inspirativan na svim razinama.
U sklopu Erasmus+ „Job Shadowing“ programa dobila sam priliku provesti dva tjedna u prijestolnici Ujedinjenog Kraljevstva gdje sam urađivala s gradskim knjižnicama „Royal Borough of Kensington and Chelsea“. Suradnja je provedena u ukupno četiri knjižnice, pri čemu je matična bila North Kensington Library, a cilj je bila razmjena iskustava i znanja.

Posebno dojmljiva bila je susretljivost osoblja koje mi je omogućilo sudjelovanje u svim aktivnostima i projektima koji me zanimaju te dalo uvid u njihov način rada i organizaciju. Tu bih posebno istaknula komunikaciju s kolegicama Silvom Memic i Sue Cornish, programe biblioterapije i posjeta ranjivim skupinama u zajednici, kao i kreativne radionice namijenjene djeci. Također sam imala priliku voditi i svoju autorsku kreativnu čitateljsku radionicu za djecu „Luda sova“, koju razvijam posljednjih pet godina, što je bilo vrlo vrijedno i lijepo iskustvo. No, unatoč izrazito pozitivnoj suradnji, iznenadila me činjenica da je knjižničarska struka u Hrvatskoj u puno boljoj poziciji od one u Ujedinjenom Kraljevstvu. Očekivala sam suprotno. Dok smo mi i kroz obrazovanje i zakone/pravilnike uspjeli zaštititi i razviti struku, tamo se kolege suočavaju sa situacijom u kojoj je profit ispred sadržaja. Za biti knjižničar ponovno nije potrebno visokoškolsko obrazovanje, čak se i ne koristi termin „librarian“ nego „community service worker“, nisu više važni stručnjaci u područjima, ono što je nekada radilo „petero djelatnika“, sada radi jedna osoba, a svi zajedno su prisiljeni razmišljati u smjeru profita i uštede. Stoga, iako bi htjeli, ne stignu razmišljati toliko o kvaliteti sadržaja i korisnicima. Pritom najviše gube upravo djelatnici i zajednica, što je posebno tužno kada vidite i njihove predivne knjižnične prostore, bogate baze podataka i fondove te odjele koji još uvijek, uz knjige, čuvaju i vrijedne glazbene i filmske kolekcije i fascinantnu arhivsku građu. No, sličnu situaciju možemo promatrati i u mnogim drugim profesijama u Hrvatskoj, tako da nam sve to i nije toliko nepoznata priča, koliko god ona bila šokantna i poražavajuća za ljudsku vrstu.
London nudi mnogo – svaki dan sam se budila rano ujutro i u hostel vraćala kasno noću. Kada nisam radila, čitave bih dane hodala po gradu, a posebno fascinantni su parkovi prepuni vjeverica, muzeji i tržnice (posebno lokalne) koje predstavljaju oazu umjetnosti – street art i graffiti, glazbenu scenu. Ovaj višemilijunski grad na rijeci Temzi i kroz povijest je predstavljao centar kulture i „svijet u malom“ – pa tako možete primjerice sjesti na ulicu i satima promatrati ljude sa svih strana svijeta – uočit ćete različite narodnosti i religije; doručkovati jedan dan primjerice u libijskom, ručati u kineskom, a večerati u iranskom restoranu... a sve ono što ste gledali u filmovima, postat će stvarno. Naravno, što se više udaljavate od centra grada, slika postaje skromnija i siromašnija, no nekako i realnija – živopisnija. Što se kulturnog uzdizanja tiče, teško je opisati razinu sreće nakon što mi se u rukama našla karta za Victoria & Albert Museum u kojemu je postavljena predivna (i već odavno rasprodana) multimedijalna izložba o Pink Floydima – izložba koja prikazuje čitav njihov put i glazbenu karijeru, pri čemu sam sa slušalicama na ušima i u razgledavanju provela oko četiri sata. Ništa manje nisu bili impresivni i dinosauri, kitovi i minerali u Prirodoslovnom muzeju, Salvador Dali u Tate Modern ili potraga za gospodinom Petrom Panom po Kensington Gardens. Shakespearov „Globe Theatre“ je bio rasprodan u svim meni prihvatljivim varijantama – za dvosatno jeftino stajanje za 5£ su me boljela leđa (ne smije se sjediti na podu), a 45£ mi je ipak bilo malo previše. No, posjetila sam SEA LIFE London Aquarium i veliku većinu znamenitosti, jedino ono što mi fali na listi osobnih želja je muzej Charlesa Dickensa i podzemna stanica Hogwarts – Platform 9 ¾ + nekoliko lokalnih tržnica.
Iako ogroman, London je grad koji ima savršeno razvijenu prometnu infrastrukturu. Uz kartu podzemne željeznice i mobilnu aplikaciju Citymapper, doista se teško, a rekla bih i nemoguće, izgubiti. Slobodno sam se mogla smucati svim nepoznatim pa i najmanjim uličicama i upijati meni jedan novi grad u koji nikada prije nisam otputovala – i to prvenstveno zato što spada u najskuplje gradove svijeta. Rečenica koja vas ne može zaobići jest ona iz podzemne željeznice - „ Please mind the gap between the train and the platform!“... još uvijek mogu čuti sve te zvukove i žamor, osjetitii  miris i ritam grada koji me privukao na neki svoj magičan način, a u kojemu je zauvijek odlučio ostati i moj prastari, voljeni, crni baloner. Oprostila sam mu, budući da bih i ja (da sam studentica) došla na istu ideju – jednostavno bih uživala studirati u Londonu. No, u ovim godinama ipak me više privlače mediteranska klima i sporiji ritam, dakako s mogučnošću povremenih gubljenja po višemilijunskim metropolama i upijanjem svih tih divnih stvari koje nam svijet nudi.
Sanja Milovac, knjižničarka




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju