Umjesto u školskim klupama, dan smo proveli u prirodi, na Kleku. Najviša točka ove planine iznosi 1182m, a nakon manje od dva sata penjanja do vrha - oko nas se pojavio predivan pogled na Ogulin i jezero Sabljake, Risnjak, Bjelolasicu i Alpe. „Usluli div“ – Klek nalazi se na samom rubu Velike Kapele, u blizini grada Ogulina.
„Iz Ogulina potječu prvi jaki utisci kojih se sjećam. Već za prvog od ovih boravaka sjećam se osobite uzbuđenosti koju je u meni proizvela neobičnost okolice i tamošnjih narodnih nošnji. Čudnovati i napadni oblici Kleka i romantičnost Dobre pružali su mojoj mašti toliko hrane da sam daleko u noć prebacivala u mislima najčudnovatije slike i fantastične mogućnosti: što li se sve odigrava u dubokoj noći oko Kleka.“ - ovim je riječima dječja spisateljica Ivana Brlić Mažuranić poetski opisala ogulinski kraj i planinu uz koju se veže i njena inspiracija, ali i duboko ukorijenjena tradicija u kojoj su nastale mnogobrojne priče i legende - poput onih o vješticama, Kraljeviću Marku ili „usnulom divu“. Jedna od legendi kaže da su nekoć davno, dok su na zemlji živjeli divovi i bogovi – bogovi odlučili svu hranu zadržati samo za sebe. To je, naravno, razljutilo divove, pa je tako došlo do sukoba diva Kleka i boga Volosa - koji je imao tu moć da je mogao svojim mačem skameniti sve što poželi. Tako je, na mjestu gdje se danas prostire planina Klek, uspio skameniti ljutitog diva. No, prije smrti Klek se zakleo da će se jednog dana probuditi i osvetiti. Ogulinci će reći da je možda slučajno, a možda i nije to što u podnožju Kleka teče i rijeka Dobra, za koju stari ljudi kažu da teče iz Klekovih vena – „ a za vrijeme olujnih noći klečke vještice se okupljaju ne bi li probudili usnulog diva iz stoljetnog sna. Tko zna, možda jednog dana i uspiju!“
Do sada smo Klek promatrali iz Ogulina, tijekom održavanja Ogulinskog festivala bajke, slušali njegove priče i legende, a ove smo godine izdvojili dan kako bismo lutali prirodom i čarobnim šumskim putovima. Ovaj planinarski izlet organiziran je u sklopu knjižnične izvannastavne aktivnosti Maštokraj, a vodili su ga učitelji Zoran Skender, Maja Jakovac i knjižničarka Sanja Milovac.
*Budući da nam je tehnologija zakazala, fotografija je preuzeta s interneta @Hrvatski planinarski savez.
Sanja Milovac, knjižničarka