PROJEKT ''ČITAJ, UČI, RASTI''
Autor: Davor Tkalac, 3. 3. 2017.

Od početka ove kalendarske godine naša je Škola započela s provođenjem projekta „Čitaj, uči, rasti“ koji za svoj osnovni cilj ima podizanje razine pismenosti učenika osnovnoškolskog uzrasta putem uvođenja inovativnih metoda podučavanja u redovnoj nastavi.

Dok će konkretne aktivnosti u nastavi krenuti iduće školske godine, početak 2017. iskoristit će se kako bi se nastavnici educirali u raznim pristupima nastavi, a sve je to omogućeno zahvaljujući uspješnoj kandidaturi Škole na natječaju programa Erasmus plus. Program Erasmus plus proveden je od strane Agencije za mobilnost i programe EU putem kojeg su osigurana sredstva u visini od nešto više od 11 tisuća eura iz EU fodnova kojima će se usavršavanja financirati.

Led ovih usavršavanja probili su školska pedagoginja Ingrid Šimičić i nastavnik informatike Dalibor Fak svojim sudjelovanjem na petodnevnom tečaju „Inovativne metode podučavanja“ koji se održao u periodu 6.-12. veljače u Ateni. Tijekom  petodnevnog tečaja dvanaestero je sudionika iz Hrvatske, Italije, Rumunjske, Latvije i Litve, pod stručnim i sigurnim vodstvom mentorica Jean Glover i Penny Fylaktaki, usvojilo vještine potrebne za korištenje desetak metoda podučavanja, a koje se rijetko susreću u učionicama, poput igranja uloga, debata ili projektno orijentiranog učenja.
     Da ne bude sve samo posao, već da se ovom prilikom stvore nova poznanstva i poslovni kontakti,  kao i nova iskustva vezana uz grčku kulturu, pobrinuli su se organizatori iz Pirejskog IDEC-a organizacijom obilazaka kulturno-povijesnih lokacija i zajedničkih druženja polaznika.
Prema riječima naših predstavnika, ovo je iskustvo bilo iznimno korisno ne samo zbog usvajanja novih saznanja, već i zbog uspostave profesionalnih kontakata na međunarodnoj razini i razvoja osobnih kompetencija koje će zasigurno unaprijediti njihov rad u našoj Školi.
Takve reakcije zasigurno su dodatna motivacija nastavnicima naše Škole koji tek trebaju krenuti na usavršavanja put europskih zemalja u idućim mjesecima s istim ciljem.
     S ciljem usvajanja novih znanja u svrhu stvaranja kvalitetnije, funkcionalnije i zanimljivije Škole za učenike, ali i za njih same.

Dalibor Fak, prof.