« Ožujak 2024 »

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA
Autor: Davor Tkalac, 26. 1. 2017.

U srijedu 25. siječnja 2017. godine održan je Dan sjećanja na žrtve Holokausta povodom skorašnje 72. godišnjice oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitz koja će uslijediti u petak 27. siječnja 2017.
Učenici 6., 7. i 8. razreda osmislili su zajedno s učiteljem Povijesti: Igorom Brčićem, učiteljem Vjeronauka: Ivanom Jakšinićem  te s učiteljicom Hrvatskoga jezika: Anom Derenčinović Shala projektni dan. Projektnome danu prethodilo je ...

... prevođenje knjige Faithful friends/ Vjerni prijatelji  s engleskog na hrvatski jezik koja se bavi sudbinama kućnih ljubimcima stradalnika Holokausta koji su također bili dionici tih tragičnih zbivanja novije povijesti.
   U prevođenju knjige su uz gore spomenute učitelje i učenike 6., 7., i 8. razreda sudjelovali i sljedeći nastavnici OŠ Frana Krste Frankopana: Ivana Blašković Golić, učiteljica Engleskog jezika, Veronika Crnić Zagoršćak, učiteljica razredne nastave, Dalibor Fak, učitelj Informatike, Neven Lakoš, učitelj Likovhne kulture, Ingrid Šimičić, stručni suradnik pedagog i Tihana Kruljac, asistentica u nastavi.
   Posebno se zahvaljujemo i vanjskim suradnicima, gospodinu Anti Lakošu i gospodinu Ivici Marincelu koji su dali svoj doprinos prevođenju te grafičkoj opremi knjige.
   Projektni dan osmišljen je na način da je nekoliko uvodnih riječi vezanih uz Holokaust s povijesnog aspekta rekao učitelj Povijesti Igor Brčić, a zatim su učenici izlagali i prepričavali priče iz zbirke Faithful friends/ Vjerni prijatelji koje su ih se najviše dojmile. Potom je vjeroučitelj Ivan Jakšinić govorio o Pravednicima među narodima, a za kraj su učenici pogledali film Nadarena djeca koji tematizira sudbinu dvoje muzički nadarene židovske djece Larise i Abraše.
Filmom je završio projektni dan, a učenici su se prepuni dojmova uputili kućama.

Ana Derenčinović Shala, prof.