RADIOIGRA
Autor: Davor Tkalac, 7. 3. 2016.

Prošlog četvrtka družili smo se s Nives Madunić Barišić i Tomislavom Šamecom s Hrvatske radiotelevizije. Prvo smo se upoznali s njihovim poslovima dramaturginje i ton-majstora, a zatim uronili u 30-minutnu radioigru „Ticalova putovanja“, autora Zorana Pongrašića.

Priča je to o malom mravu kojemu je dosadio život mrava pa je krenuo u otkrivanje svijeta. Na putu je susreo životinje koje su ga potaknule da poželi biti baš kao i one, no nije mogao biti slon jer mu je falila surla, nije se našao niti u ulozi kornjače, niti u ulozi vuka, sove ili mravojeda, već je na kraju zaključio da je najljepše biti ono što je – mali mrav. „Kao i svatko tko u potragu kreće pun nade i otvorena srca tako i Ticalo o svijetu i njegovim stanovnicima saznaje puno toga, ali na kraju shvaća da je lijepo biti ono što jesi“, stoji u opisu radioigre čiji je tekst prilagođen radiju godine 2013. nagrađen drugom nagradom za dramski tekst za djecu i mlade „Mali Marulić“. Nakon slušanja radioigre, kroz kratku prezentaciju upoznali smo se s procesom kako nastaje jedna ovakva audio priča, a učenici su imali priliku sudjelovati i u kreiranju scene na predlošku Male sirene.

Nives Madunić Barišić komentirala je cilj „radioaktivnih slušaonica“ za djecu i mlade te iskustvo gostovanja u našoj školi: „Cilj slušaonica je višestruk. S jedne strane HRT u izravnom kontaktu sa slušateljima dobiva povratnu informaciju o kvaliteti vlastitog programa te o očekivanjima publike. S druge strane kvalitetom ponuđenog programa stvara nove slušatelje i ukazuje na činjenicu da radio ima i svoju umjetničku stranu te da dramski program radija nudi raznolikost sadržaja i visoku razinu kvalitete, a time ostvaruje i svoju javnu medijsku ulogu. Radionica se uklapa u obrazovni kurikulum i produbljuje saznanja učenika i nastavnika o medijskoj kulturi - zato je program i podržala Agencija za odgoj i obrazovanje potvrdom o kvaliteti programa. Na radionici nastojimo kroz interakciju pokazati kako se uz malo mašte i kreativnosti i uz minimalna tehnička sredstva može stvoriti radijska emisija te potaknuti nastavnike i učenike na kreativnost i radijsko stvaralaštvo. U Vašoj školi nam je bilo jako lijepo - funkcionirate kao obitelj i to se osjeti na svakom koraku. Ono što je osobito lijepo jest činjenica da učenicima pružate raznovrsne poticaje na jedan vrlo suptilan način bez prisile, uz puno topline i ljubavi. I to se vidi na unutrašnjem uređenju škole, ali i kroz susret s učenicima i nastavnicima. Bila je to vrlo kvalitetna radionica u kojoj smo dobili interakciju koja je očekivana.“

Radioigra „Ticalova putovanja“ nastala je u produkciji Dramskog programa Hrvatskog radija. Redatelj: Mislav Brečić; ton-majstor: Dubravko Robić; glazbena urednica: Adriana Kramarić; glume: Krešimir Mikić, Jelena Miholjević, Enes Vejzović, Željko Duvnjak, Hrvoje Kečkeš, Tomislav Krstanović, Goran Grgić. Urednica: Nives Madunić Barišić.

Bilo je ovo jedno lijepo i mnogima novo iskustvo koje nam je otkrilo čaroliju zvuka i radijskog stvaralaštva. Nadamo se da ćemo se s Nives i Tomislavom ponovo družiti kroz slušaonice u kojima slike nastaju uz pomoć zvuka i mašte, a do tada radioigru za djecu i mlade možemo pratiti nedjeljom od 16:05 na Prvom programu Hrvatskog radija te na govornom streamu - nedjeljom od 7:00, 13:00 i 19:00 sati.

U foto-galeriji pročitajte recept Tomislava Šameca za dobru radioigru i pogledajte fotografije s našeg druženja.

Sanja Milovac, knjižničarka