VEČER MATEMATIKE
Autor: Davor Tkalac, 6. 12. 2015.

3. prosinca 2015. godine proveden je nacionalni projekt „Večer matematike“ koji se odvija u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva. I ove su godine u projektu sudjelovali svi učenici naše škole – pri čemu je učenike razredne nastave vodila učiteljica Marija Tonković, a učenike viših razreda učiteljica Daria Luketić.

U nastavku pročitajte kako je bilo a pogledajte i fotografije.

U nižim razredima odabrali smo igru Čovječe ne ljuti se, koja našim učenicima koristi jer vježbaju brojke, brojenje te toleranciju. U prvom dijelu večeri pijuni su bili sudionici manifestacije - što je bila prilika da se krećemo, skačemo i igramo na podu sportske dvorane. Potom smo se podijelili u tri skupine i zaigrali „pravu“, stolnu igru.

S obzirom na njihovo predznanje i afinitete, učenici viših razreda bili su podijeljeni u 4 grupe. Grupa „Medvjedići“ bila je podijeljena u dva para - učenici Elvis i Demir (5.r.) igrali su igre „Tko će više?“ i „Tornjevi zbrajanja“, a učenici Laura i Darko (7.r.) igre „CSI Zagreb“ te „Tangram – brojevi i šesterokut“. Članovi grupa „Lavovi“ odigrali su igre „Presloži slova“, „Vaganje životinja“ i „Tangram - brojevi“. Treća grupa - „Leptirići“ igrali su igru „Tko će više?“, a posljednja grupa - „Tigrovi“ u kojoj su bili članovi učenici 8. razreda, igrali su „Presloži slova“ i „Tangram - brojevi“.

Grupe Medvjedići i Leptirići bili su oduševljeni već u početku kada su vidjeli da će igrati igre s igraćim kockama, što ih je odmah motiviralo. A daljnju motivaciju te koncentraciju u igri dalo im je samo natjecanje s ostalim sudionicima. Iako je za grupu „Leptirići“ bilo pripremljeno više igara, učenicima se igra „Tko će više?“ jako svidjela, a oni koji su izgubili htjeli su revanš pa su čitavu radionicu igrali samo jednu igru. Igra „Tangram - brojevi“ u početku se pokazala kao prilično teška jer se učenici nisu nikada susreli s ovom vrstom igre, ali im je krenulo nakon uputa i demonstracije kako se sastavlja jedan od brojeva.

Učenici su se zasigurno dobro zabavili, bili su veseli i nasmijani cijelo vrijeme, vjerojatno i nesvjesni da sve to što rade je također dio matematike.

I spomenimo na kraju i da je igra „Čovječe ne ljuti se“ ujedno i dio projekta „Leptir“ koji provodimo tijekom čitave kalendarske godine. Plan je, ispred škole napraviti tzv. ljudski „Čovječe ne ljuti se“ kojeg će učenici moći igrati pod odmorom, na satovima tjelesne i zdravstvene kulture, ali i u slobodno vrijeme.

Učiteljice: Marija Tonković i Daria Luketić