preskoči na sadržaj

Osnovna škola Frana Krste Frankopana Brod na Kupi

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Letak UZ Bobovac

DEŽURSTVO UČITELJA

Klikni dežurnog :)

Noć knjige

Radionice održane za Noć knjige pogledajte na sljedećem linku:

BRINI O SEBI - BUDI DOBRO - PROŽIVI KOVID

Pogledajte brošuru o COVID 19 pandemiji te kako se nositi s istom. Također, ovdje možete pronaći brojeve telefona u kriznim situacijama.

 

PROJEKT IGRA

U školskoj godini 2017./2018. igrat ćemo se i učiti. I dok učimo igrat ćemo se i dok se igramo učit ćemo, a sve zbog ovogodišnjeg školskog projekta ,,IGRA''.

PROJEKT GLOBE

U školskoj godini 2013./14. u našoj školi započela je djelovati GLOBE grupa pod vodstvom učitelja geografije Branimira Arbanasa. Tijekom godine počela su prva mjerenja oblaka, nabavka opreme za ostala mjerenja te je škola sudjelovala na GLOBE županijskoj smotri u Jastrebarskom. U proljeće 2014. postavljenja je meteorološka kućica u dvorištu škole koja omogućuje svakodnevno mjerenje temperature.

UZ BOBOVAC

MAŠKARE

PRIJEVOZ UČENIKA

7:15 Grbajel (Brod na Kupi)
7:25 Gusti Laz (Pilana)
7:35 Ložac
7:45 Mala lešnica (Homer)
7:50 Zamost Brodski
Pripremi se za potres!

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 10. 2011.

Ukupno: 146161
Ovaj mjesec: 609
Ovaj tjedan: 82
Danas: 13
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
DAN ŽENA
Autor: Davor Tkalac, 8. 3. 2015.

8. ožujka slavimo Međunarodni dan žena (skraćeno Dan žena). Ideja da se jednom godišnje obilježava i potiče dostignuća pripadnica ženskog roda zaživjela je u Americi, početkom 20. stoljeća (1909). Žene su i prije navedene godine prosvjedovale, štrajkale, ukazivale na loš položaj u društvu i tražile emancipaciju, no sve izraženiji problemi nastajali su njihovim većim uključivanjem u proizvodnju. Bilo je to doba industrijalizacije i izrazito loših radnih uvjeta, zbog čega počinje jačati svijest o važnosti javnog polemiziranja i ukazivanja na nejednakost.


Godine 1910. na prijedlog njemačke aktivistice i članice Međunarodnog radničkog pokreta – Clare Zetkin, u Kopenhagenu je donesena odluka da se 8. ožujka proglasi Međunarodnim danom žena. Time se podržala uspomena na veliki prosvjed američkih žena, kada je oko 15 tisuća radnica prošetalo ulicama New York-a tražeći pravo glasa, kraće radno vrijeme i bolje plaće. Ubrzo su američku inicijativu podržale i radnice u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj, a potom se pokret proširio i na Rusiju.

Mnogi su režimi nastojali ugušiti ovu borbu. Često su se, umjesto nejednakosti i lošeg društvenog položaja, u prvi plan gurale ideološke i političke konotacije. Tako se, početkom 30-ih godina prošlog stoljeća, prestao obilježavati Dan žena i to pod „teretom“ da se vezuje uz  komunizam. No, ponovo su ga počele slaviti feministkinje 60-ih godina, a nakon što su godinu 1975. Ujedinjeni narodi obilježili kao Međunarodnu godinu žene, 8. ožujka je i službeno postao datum kojim slavimo napredak i težnju za socijalnom i političkom jednakošću žena u čitavom svijetu. Obzirom da je emancipacija dugotrajan proces, koji se ovisno o geografskom položaju razvija različitim tempom, obilježavanje Međunarodnog dana žene ne gubi smisao.

Važno je istaknuti da je upravo zahvaljujući radničkim prosvjedima napravljen pomak prema osiguravanju osmosatnog radnog vremena u tvornicama, plaće muškaraca i žena izjednačene su, kao i pravo glasa, a žene su osim uloge supruge, majke i domaćice izborile pravo na ekonomsko osamostaljivanje.

Znate li da u doba novinarke, spisateljice i aktivistice Marije Jurić Zagorke (rođene 1873.) nije bilo društveno prihvaćeno da se žena bavi politikom i novinarstvom? Redakcija Obzor više od 10 godina skrivala je njen identitet pod raznim muškim pseudonimima (Jurica Zagorski, Iglica, Petrica Kerempuh...), a zbog sramote što žena piše političke tekstove u uglednom listu, morala je sjediti u posebnoj prostoriji, izvan redakcije u kojoj su bili muškarci. Više o životu i karijeri prve novinarke u jugoistočnoj Europi i jedne od naših najčitanijih književnica, možete pročitati u Zagorkinoj autobiografiji – Što je moja krivnja?

Malim koracima mijenjamo svijet pa stoga ostanimo pažljivi prema svakom živom biću. Sretan nam Međunarodni dan žena!              

                                                                            Sanja Milovac, knjižničarka

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju