« Svibanj 2024 »

PRIČA O EROSU (AMORU) I PSIHI
Autor: Davor Tkalac, 12. 2. 2015.

Ususret Danu zaljubljenih, učitelj povijesti Igor Brčić ispričao nam je jednu od najljepših ljubavnih priča grčke i rimske mitologije.

Priča o Erosu i Psihi potječe iz grčke mitologije. Eros je grčki bog ljubavi. Često se pokazuje s krilima te lukom i strijelom kojom pogađa u srce. Nakon doticaja Rimljana s grčkom kulturom, Eros je poistovjećen s Amorom, rimskim bogom ljubavi. Eros (Amor) je sin i pratilac božice ljubavi Afrodite (Venere).

Legenda o Erosu i Psihi sačuvana je u rimskoj verziji (Amor i Psiha) kao poglavlje u dijelu“ Preobrazbe ili zlatni magarac“, Apuleja iz Madaura (koji je živio u 2. stoljeću prije Krista). U tom dijelu postoji priča o djevojci koju su zarobili razbojnici, a da bi ju razveselila, jedna joj starica priča bajku o Amoru i Psihi. Iz antike i kasnijih razdoblja sačuvano je i niz slika i kipova koji pokazuju Amora i Psihu.

Priča ukratko govori ovako:

Živjeli su kralj i kraljica i imali su tri lijepe kćeri. Dvije su starije udali, ali po najmlađu Psihu nije dolazio nitko, ni kraljević ni siromašan mladić. Ona je međutim bila toliko lijepa da su je počeli poštivati kao božicu. To je obožavanje Psihe razbjesnilo Afroditu (Veneru) koja joj se željela osvetiti. Ni Psiha nije bila zadovoljna što je slave kao božicu. No, Afrodita je zapovjedila Erosu da pogodi Psihino srce strijelom ljubavi, ali tako da se zaljubi u najružnijeg muškarca. Psihinom ocu je pak proročanstvo u Delfima reklo da će Psihin muž biti ružan zmaj te da ju treba izložiti na vrhu planine iznad ponora. Otac je teška srca to učinio, ali kada je Eros ugledao Psihu zaljubio se u nju te ju je Zefir, bog zapadnog vjetra, prema naređenju odnio u Erosovu palaču. Tako su Eros i Psiha postali ljubavnici, no morala mu je dati obećanje kako neće gledati njegovo lice. Dakle, nije znala da je to sam bog ljubavi.

Psihine sestre su plakale dolazeći na mjesto gdje je Psiha nestala i tješile roditelje. U jednom trenutku i Psiha je poželjela vidjeti sestre. No, Eros ju je odgovarao, iako je na kraju popustio. Kako je ona sestrama svaki put drugačije opisivala svog ljubavnika, one su shvatile da mu nije vidjela lice. Uvjerile su je da je on ružan zmaj, savjetovale da mu pogleda lice, a zatim i da ga ubije. Zapravo, sestre su bile na nju ljubomorne i željele joj oteti bogatstvo i sreću. Saznale su i da Psiha čeka dijete.

Kada je Psiha jedne noći osvijetlila lice Erosa, shvatila je da to bog ljubavi, ali on se probudio iz sna. Bio je ljut te je želio pobjeći. Ona se uhvatila za njega i tako su zajedno poletjeli, no u jednom trenutku Psihu je napustila snaga. Eros nije htio da pogine pa ju je spustio na zemlju. Ljut što ga je izdala, napustio ju je. Psiha se, međutim, prvo odlučila osvetiti svojim ljubomornim sestrama. I jednoj i drugoj je rekla da ju je ljubavnik napustio jer se zaljubio u njih. Obje su se bacile sa stijene uvjerene da će biti spašene, jer su mislile da će ih Eros uhvatiti, ali su poginule.

I Afrodita je u međuvremenu saznala za pustolovine svoga sina. Odlučila se osvetiti. Tražila je od svojih pratilja te od boga Hermesa da joj pronađu Psihu. No, kako Psihi više nije bilo stalo ni do čega, sama je otišla Afroditi. Ova je naredila da je bičuju, a zatim joj je davala zadatke. Najprije je božica rasula gomilu zrnja različitih žitarica i biljaka, a Psiha ih je trebala razvrstati. Psihi su pomogli mravi i tako joj spasili život. Zatim je Afrodita tražila čuperak vune od zlatnih ovaca s druge strane rijeke. Psiha je zadatak izvršila uz pomoć trske koja joj je savjetovala da pričeka da ovce zaspu. Zatim je Psiha trebala donijeti vodu s izvora nad strmom, skliskom stijenom koju su čuvali zmajevi. Psihi je pomogao Zeusov orao, kojemu je ranije pomogao Eros. Kada je Psiha izvršila sve zadatke, Afrodita je to morala priznati. Međutim, kako je Psiha to sve napravila uz tuđu pomoć, Afrodita joj je zadala još teži zadatak. Psiha je trebala otići u podzemni svijet mrtvih i od božice Perzefone, Hadove žene, izmoliti škrinjicu s čarobnim ličilom. Psiha je vjerovala da to ne može ostvariti pa se htjela ubiti bacivši se s kule. Čarobna kula iz bajke ju je uputila kako sići u podzemni svijet. Također je Psiha dobila savjet da škrinjicu ne smije otvarati nakon povratka u svijet živih. Psiha je izvršila zadatak, ali je bila jako radoznala. Otvorila je škrinjicu  i zaspala začarana. Afrodita je vjerovala da se više neće probuditi. No, Eros je tražio Psihu. Kada ju je našao probudio ju je poljupcem, a san vratio u škrinjicu. Eros je sada tražio od Psihe da ode kod njegove majke, a sam je od Zeusa za nju izmolio besmrtnost. Zeus ju je učinio božicom i predao Erosu za ženu. I Afrodita se na kraju pomirila s time. Nakon vjenčanja Erosa i Psihe rodilo se i dijete: Hedona-Slast, i Afrodita je postala baka.

Igor Brčić, prof.