Dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Davor Tkalac, 31. 1. 2024.

27. siječnja 2024. obilježen je u svijetu Dan sjećanja na žrtve Holokausta, kao 79. obljetnica oslobođenja zloglasnog logora Auschwitz od strane Crvene armije na kraju 2. svjetskog rata.
Učenici 6., 7. i 8. razreda Osnovne škole Frana Krste Frankopana iz Broda na Kupi obilježili su ga u ponedjeljak 29. siječnja 2024. kao integrirani dan s učiteljicama iz Hrvatskog i Engleskog jezika Anom Derenčinović Shala, Andreom Evom Magaš Pavušek te učiteljima Povijesti i Vjeronauka: Igorom Brčićem i Ivanom Jakšinićem.

Učenici 6., 7. i 8. razreda su u sklopu sjećanja na žrtve Holokausta, kao i uvijek u siječnju, obrađivali lektiru koja se veže uz tematiku Holokausta. Ove godine to je bilo djelo Johna Boyna Dječak u prugastoj pidžami te su nakon pročitanje knjige, pogledali istoimeni film. Uslijedila je rasprava vezana uz kraj filma, a najviše se raspravljalo o tome  je li otac dječaka Brune koji je zlo činio drugima, zaslužio užasnu sudbinu koja ga je zadesila. Spaljujući tuđe sinove, spalio je vlastitoga.
Učitelj Povijesti upoznao je učenike 6., 7. i 8. razreda s pojmovima nacionalsocijalizma, fašizma, holokausta, šoe, ksenofobije, konfiskacije, antisemitizma te su iste morali spojiti s definicijama, a vjeroučitelj Ivan Jakšinić rekao je ponešto o Pravednicima među narodima. Učiteljica Engleskog jezika s učenicima je izradila plakat vezan uz Kamenje spoticanja tzv. Stolpersteine postavljene diljem Europe s posebnim osvrtom na sudbinu dječaka Sergia De Simeonea za kojeg je kamen spoticanja postavljen u Rijeci. Sergio De Simeone samo je jedan u nizu miliona dječjih žrtava tog strašnog razdoblja ljudske povijesti koje se više nikada ne smije ponoviti.
U srijedu 31. siječnja 2024. učenici su također u sklopu sjećanja na žrtve Holokausta i u suradnji s velečasnim, gospodinom župnikom Josipom Tomićem posjetili židovsko groblje nedaleko centra Broda na Kupi te saznali mnoštvo novih podataka o židovskoj zajednici koja je djelovala u Brodu na Kupi i  postojanju sinagoge u zgradi nekadašnje stare škole.
Terenskom nastavom i posjetom židovskom groblju završeno je obilježavanje
Dana sjećanja na žrtve Holokausta.