« Studeni 2020 »

AGROKLUB O UČENIČKOJ ZADRUZI BOBOVAC

Slikovni rezultat za agroklub

Na sljedećem linku pročitaj što u Agroklubu kažu o nama:

KATALOG PROIZVODA

Priloženi dokumenti:
Katalog UZ Bobovac.pdf

EKO KUTAK U OKOLIŠU ŠKOLE

Više fotki o našem Eko kutku pogledajte ovdje.

MASLAČAK KAO LIJEK

Maslačak  je livadna biljka. U našem parku, voćnjaku, u živici i uz staze, sve se žuti od njegovih glavica. U narodnoj medicini poznat je kao ljekovita biljka. Svi dijelovi maslačka su jestivi, a najviše se koristi u salatama, juhama i umacima.

Svako proljeće u našem okolišu beremo cvjetove maslačka i koristimo ih za pripremu ukusnog sirupa. Naučili smo od naših baka kako su sirup i med od maslačka izvrstan lijek protiv kašlja.

Učenici Laura, Darko, Valentin, Davorin i Zlatko uživali su na livadi punoj maslačaka. Nabrali smo dovoljnu količinu žutih glavica, koje ćemo namočiti na 24 sata, prokuhati, procijediti, dodati im šećer i limun te još kratko vrijeme kuhati. Nakon što prođe nekoliko dana, moći ćemo se sladiti ovim ukusnim napitkom. Sirup se može koristiti i kao preljev za deserte ili sladolede ili kao dodatak u biljni čaj. Koristeći listove, korijen ili cvjetove maslačka - jačamo svoj organizam i podižemo imunitet.

U okolišu naše škole rastu još neke ljekovite biljke: kopriva, menta, trputac. Kada dođe vrijeme branja i od njih ćemo napraviti ukusne pripravke.

Željka Podnar, voditeljica UZ Bobovac

SPREMANJE I KUŠANJE SIRUPA OD MASLAČKA

KERAMIČKA RADIONICA

Jedna od aktivnosti Učeničke zadruge Bobovac je rad u likovnoj sekciji koja nosi naziv „Crvići“, a u kojoj djeluje i keramička radionica.

Različitim tehnikama i načinima oblikovanja gline, učenici svojim kreativnim radom izrađuju prepoznatljive i tražene suvenire. Učenici su vježbanjem savladali kompoziciju i realizaciju plohe. Oblikovali su i uređivali površinu oslobađanjem mase, oduzimanjem viška gline, dotjerivanje tapkalicom. Tehnikom lijepljenja elemenata na podlogu, te dotjerivanjem i utiskivanjem teksture izrađivali su suvenire različitih oblika i veličina. Nakon sušenja, prvog biskvitnog pečenja pristupalo se bojanju angobama. Angobe su keramičke boje koje koristimo pri dekoriranju. Nakon glaziranja pločica  uslijedilo je još jedno paljenje glaziranih predmeta. Nakon postupka hlađenja proizvodi su zasjali u punom sjaju. Učenici  putem ove aktivnosti izražavaju svoju kreativnost i maštu.

Neke od proizvoda, motive dvorca Zrinski i logo zadruge - jabuka s crvom s natpisom „Poklon prijatelju“,  zaštitili smo 2011.godine te za njih dobili autorska prava i upisali se u Državni registar industrijskog dizajna. Upravo smo se tim suvenirom predstavili na XV. smotri učeničkih zadruga Primorsko goranske županije održanoj u Crkvenici, 15. travnja 2016. godine.

Sa suvenirom unikatno stablo jabuke 2012.godine na XII.smotri učeničkih zadruga u Bribiru osvojili smo 3. mjesto.

Motivi naših radova najčešće su iz prirode, šume, livade i voćnjaka. Medvjed je čest motiv naših radova jer je on stanovnik naših šuma i glavni lik u našem okolišu - Poučnoj stazi medvjeda.

U našem izložbeno prodajnom kutku naći ćete leptira jer je Brod na Kupi poznat kao „Dolina leptira''. Motivom leptira predstavili smo se na Županijskoj smotri u Rijeci 17. travnja 2015. i Državnoj smotri u Zagrebu od 15. do 16. svibnja 2015. Sudjelovali smo i u projektu „Leptir'' izrađujući leptire na keramičkim pločicama. Od ukrasno uporabnih predmeta možete tu naći i zdjelice različitih oblika i veličina, vazica za cvijeće, malih jabučica s magnetićem, puževa, zečića kao uskrsnog motiva na keramičkoj pločici koju možete objesiti na zid.

Svoje proizvode prezentiramo i prodajemo na stalnom izložbeno prodajnom kutku u našoj Školi, lokalnoj razvojnoj agenciji PINS u Skradu, kao i na izložbama i smotrama na kojima tijekom godine sudjelujemo ili ih sami organiziramo.

Svake godine prezentiramo naše proizvode na Manifestaciji Dani jabuka u Brodu na Kupi čiji smo suorganizator, te na Adventskoj bajci u Delnicama kao i na Proljetnom sajmu u Delnicama,  Županijskoj i Državnoj smotri te u sklopu projekta „Jabuka- kraljica voća'' gdje u svoj izožbeni prostor primamo grupe i posjetitelje.

Često su uradci proizašli radom u keramičkoj radionici poklon našim gostima.

Željka Podnar, učiteljica

FILM O RADU UZ BOBOVAC

UZ Bobovac predstavila je voditeljica Željka Podnar! Upoznajte nas!

Učenička zadruga Bobovac

Naša učenička zadruga pri OŠ F.K.Frankopana osnovana je 21.04.2001. godine.

Škola je smještena u kotlinskom dijelu Gorskog kotara uz rijeku Kupu i nalazi se uz samu granicu s     Republikom Slovenijom.

U našoj zadruzi djeluju voćari, likovnjaci i etno-grupa.

• Voćari – “Pčelice”
  • Likovnjaci – “Crvići”
  • Etno-grupa – “Mravići”

Voćari “Pčelice” vode brigu o voćnjaku:

• Bave se proizvodnjom biološki vrijedne hrane
  • Utvrđuju zrelost voća
  • Obavljaju pripremne radove za proizvodnju jabučnog octa i ostalih voćnih prerađevina
  • Sudjeluju u procesu proizvodnje (pranje voća, mljevenje i drobljenje, prešanje)
  • Pomažu pri pripremanju zimnice za potrebe školske kuhinje
  • Provode aromatizaciju jabučnog octa

Likovna grupa “Crvići”

• Izrađuju suvenire u keramičkoj radionici (logotip zadruge)