2018-11-14 18:33:21 NOVO U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI Poznato je kako mačke vole presti i kako nije uobičajeno da mačke hrču dok spavaju. Mačak Figaro je upravo to radio - toliko je hrkao dok je spavao da su ga druge životinje s kojima je živio na farmi odlučile otjerati. Ova prekrasna priča o mačku Figaru i njegovim prijateljima psu, pijetlu i magarcu djecu uči o prijateljstvu i toleranciji. Naime, iako je Figaro imao veliku manu, njegovi su prijatelji pogriješili kada su odlučili otjerati ga sa farme jer su shvatili da im Figaro nedostaje na farmi i da unatoč manama naših bližnjih, ne možemo živjeti bez njih. U knjizi Nove bajke koje pomažu djeci autorica donosi konkretna rješenja za prevladavanje mnogih problema djece tog uzrasta poput straha, nesigurnosti, konfliktnih situacija, koje će djeca po uzoru na junake tih bajki uspješno riješiti. Roditelji će iz knjige naučiti kako ispravno reagirati na poremećaje u djetetovu ponašanju i bolje ga razumjeti te što činiti (ili nikako ne činiti) kada je riječ o raznim poremećajima u djetetovu razvoju.
Lik majke vrlo je često opisivan kroz povijest hrvatske dječje književnosti (proze i poezije). Međutim, taj opjevani motiv stvorio je i određene klišeizirane, idealizirane ili pomalo tipizirane uloge kako treba izgledati lik majke. Majka je najčešće prikazana kao strog ali i blag uzor djeci, kao nesebična i neumorna radilica u obitelji, kao vječna i samo-požrtvovna patnica, tragična i zadivljujuća heroina, a tek u novijoj postmodernističkoj prozi lik zadobiva oprečne maćuhinske osobine, a pisci pišu kao da se osvećuju uobičajenom liku majke. U svom romanu Sanja Pilić stvara poseban lik jedne maštovite, usporedo kreativne i luckaste, simpatične, ali i nedorasle, vrlo neobične mlade majke koju bismo žargonski nazvali otkvačenom. Iako je glavni lik majke šaljivo i karikirano prikazan, on nije potpuno neuvjerljiv, jer neuljepšano prikazuje skrivena maštanja odraslih i njihove teškoće da uvijek pred djecom predstavljaju ulogu uzornog odgajatelja. Glavna tema romana je ljubav između Maria i djevojke Lane, a u isto vrijeme pisac priča o obnovi ljubavi između Marijevih roditelja. Mario je dječak koji pohađa peti razred. Ovaj roman govori o ljubavi, ljubavnim jadima i svemu onome što ljudi čine zbog ljubavi. Tematika je bliska i zanimljiva mladim čitateljima i oni se lako mogu poistovjetiti s glavnim junacima.
U središtu priče nalazi se dječak Charlie te četvero djece koji predstavljaju najgore mane. Veruca Salt je razmažena djevojčica bogatih roditelja. August Gloop je debeo i proždrljiv dječak, Mike Telkač je dječak koji cijelo vrijeme gleda televiziju. Nasuprot opisanoj djeci koja žive u izobilju, prikazan je siromašni dječak čija obitelj jedva preživljava, ali unatoč tome uvijek uspije uštedjeti za njegov rođendan kako bi ga usrećili. Ovaj nam roman poručuje da se dobrota na kraju uvijek isplati. Čitatelj ima priliku steći uvid u moderne društvene probleme kao što je nepravilna prehrana, prekomjerno gledanje televizije. Poput svake druge bajke tako i ova ima sretan kraj, prenoseći poruku svakom čitatelju da treba postojati čvrsta vjera u osnovne ljudske vrijednosti. Djelo Iz dnevnika malog Perice Vjekoslava Majera prikazuje svakodnevni događaj obitelji Šafranek. Te događaje opisuje Perica, sin Franje i Ane Šafranek. On je glavni pripovjedač i ono što vidi dječjim očima i stvari koje doživi na dječji način, bilježi u svome dnevniku.
Ovo je zbirka je kratkih pričica Sanje Pilić, namijenjena djeci predškolske dobi ili one u nižim razredima osnovne škole. Pričice iz ove zbirke kratke su i slatke dogodovštine koje spisateljica priča, kako bi najmlađe potakla na razmišljanje o svijetu pred sobom, o životu, planeti na kojoj žive te sitnim dogodovštinama koje čine život. Svaka priča ima lijepu pouku namijenjenu i najmlađima.
Hoću i ja zbirka je priča za djecu autorice Sanje Pilić koja je željela prikazati svakodnevan život dječaka i djevojčica koji tek ulaze u pubertet. Vrijeme radnje odvija se u proljeće, kada se sve u prirodi budi, pa tako i u čovjeku. Dječaci i djevojčice su tada poletni, živahni i veseli, a tada se najčešće i zaljubljuju.
Ova vrijedna knjiga pjesničkih priča podsjeća nas na važnost njegovanja kulturne baštine, tradicije, jezika, posebice zavičajnog govora. Knjiga je namijenjena svima, a na promociji u autoričinom rodnom selu s ushitom su je opisali kao čitanku ne za jedan razred nego za cjeloživotno čitanje. Ova je knjiga štivo za sjećanje na pretke i za darivanje djeci i unucima, povod i za smijeh i za plač. |
Osnovna škola Frana Krste Frankopana Brod na Kupi |