« Srpanj 2022 »

EKO EKO

Škola je okružena sportskim terenom te velikim školskim vrtom, travnatim površinama, dječjim parkom, autohtonim sortama jabuka, različitim stablima i ukrasnim grmovima.

Unatoč što smo mala škola, ponosni smo što smo kroz ekološke aktivnosti svakom pojedinom učeniku usadili ljubav i brigu prema prirodi. Kroz program redovne i izvannastavne aktivnosti škola je provela niz aktivnosti u koje je uključila sve učenike, djelatnike, roditelje i lokalnu zajednicu. Provodili smo niz aktivnosti.

Proučili smo koliko je voda važna, izgradili smo pozitivne stavove prema vodi i njenoj uporabi u školi i izvan nje, prikazali veze s mnogim nastavnim područjima, proširenje aktivnosti izvan nastavnog programa, pomogli školi pri značajnoj uštedi vode i smanjenju troškova;  spoznali smo postotak pitke vode u svijetu, važnost čuvanja i zaštite vode.

Pridonijeli smo štednji i racionalnom korištenju energije, a time i zaštiti okoliša te uštedi novaca, naučili vrste energije, vrste žarulja, prednosti i nedostatke pojedinih izvora energije, izračunati mjesečnu potrošnju energije u školi, shvatili smo važnost očuvanja energije.

Obilježili smo važne i značajne datume, iskazali brigu za živa bića i okoliš.

Učenici su se upoznali s zdravom i uravnoteženom prehranom, ekološkom proizvodnjom hrane, planirali su i sastavljali jelovnik.

Obavljalo se uređenje unutarnjeg i vanjskog prostora škole, obavljalo manje popravaka u školi i izvan nje, brinulo se o voćnjaku, grmlju i školskom dvorištu, sadile su se sadnice voćaka, obrezivale, krečile, štitile ekološkim sredstvima protiv nametnika.

S projektom „Trening životnih vještina“ učenici su upoznati s oblicima prihvatljivog oblika ponašanja, zdravim načinom življenja, najraširenijim oblicima ovisnosti, upoznali su društvene grupe i oblike ponašanja, stjecali naviku za konzumiranje zdrave hrane, svakodnevnim bavljenjem športom,  pravilnim oblicima ponašanja, organizaciji slobodnog vremena, pravilno korištenje suvremenih medija.

U sklopu Učeničke zadruge „Bobovac“ promoviraju se autohtone sorte jabuka, njeguje se kulturna baština, proizvodi se biološki zdrava hrana, izrađuju se keramički proizvodi. Sudjelujemo na različitim izložbama i natjecanjima te postižemo vrlo dobre rezultate.

U školi djeluje i Etno skupina koja upoznaje učenike s kulturnim običajima Kupske doline, narodnu tradiciju u selima; nadopunjuje etnografsku zbirku, uči porijeklo narodnih običaja.

Bili smo vrlo vrijedni i po četvrti put podigli Zelenu zastavu 18. svibnja, 2010. godine.

Škola je zbog financijskih poteškoća od 2015. godine prestala biti članica udruge Lijepa naša i time se više ne ubraja među licencirane Eko - škole. Unatoč tome, škola i dalje provodi sve navedene aktivnosti koje je i ranije provodila. Ponosni smo na uspjehe koje postižemo, aktivnosti koje provodimo bez obzira podižemo li zelenu zastavu ili ne.