« Ožujak 2024 »

RITAM AFRIKE I SREDNJOVJEKOVNE ZAGREBAČKE PRIČE
Autor: Davor Tkalac, 1. 12. 2016.

Učenici polaznici kreativne radionice „Maštokraj“ posjetili su Zagreb kroz koji ih je provela legendarna Crna kraljica (kazivačica Iva Silla) što je bila velika sreća, budući da tek jednom u stotinu godina poprima ljudski oblik i izlazi iz podzemlja, dok su u Etnografskom muzeju osjetili ritam afričkog djembe bubnja i izradili svoje prve afričke maske pod vodstvom Sama Bushare.

Crna kraljica bila je okrutna vladarica Medvedgrada koja je pokušala prevariti samog vraga – no, budući da joj plan nije uspio završila je ukleta i pretvorena u zmiju pa i danas, za kaznu, gmiže vlažnim podzemljem grada. Prvo nas je povela kroz svoje mistične tunele, a zatim uspinjačom odvela do vidikovca gdje je započela priču o srednjovjekovnom Gradecu (Griču) i Kaptolu, uspavanim zmajevima i nekim neobičnim zanimanjima poput gradskog topnika, nažigača i noćobdije. Čitavim putem pratili su nas i street art murali, umjetnički oslikani zidovi koji također pričaju priču o važnim povijesnim osobama – pa smo se tako susreli s Nikolom Teslom, Slavoljubom Penkalom, Davidom Schwarzom, ali i Gulliverom iz romana J. Swifta – Gulliverova putovanja. Slušali smo i priče o Mariji Jurić Zagorki, A.G. Matošu i Augustu Šenoi, što je bio lijep i slikovit način upoznavanja s glavnim gradom.
Etnografski muzej bio je odlična prilika da aktivnosti „Maštokraja“ spojimo i s projektom Škole za Afriku. Prvo nas je kustosica  Anastazija Cvitković provela kroz Stalni postav gdje smo se upoznali sa zbirkama Mirka i Stjepana Seljan te Dragutina Lermana, poznatih putnika i istraživača koji su Muzeju ostavili vrijedne predmete koje govore o načinu života u afričkim selima, a zatim nas je preuzeo učitelj djembe bubnjeva – Sam Bushara, koji je inače porijeklom iz Sudana i koji je s nekoliko odsviranih ritmova započeo priču o poznatom afričkom bubnju. „Legenda kaže da je u jednom selu žena u drvenoj posudi mljela žito i da je od siline udarca probila dno, nakon čega je odbacila staru posudu na kojoj se slučajno našao i dio kozje kože. Kada je sunce osušilo kožu, starac je njome odlučio zakrpati uništeno dno i tako su shvatili da udarcem po površini kože nastaju različiti tonovi. Ljudi su jedni druge dozivali da vide ovaj neobičan instrument sa „Djembe! Djembe!“  ili „Dođi! Dođi!“ i tako je otkriven djembe bubanj koji je tradicijski instrument Zapadne Afrike, a čiji se zvuk proširio ostatkom svijeta.“ Bio je to mnogima prvi susret s ovakvim instrumentom, a da je za njegovo sviranje potrebno puno vježbe uvjerili smo se tijekom radionice koju smo završili s velikim osmijesima na licu, nakon čega smo ruke „uprljali“ glinom i izradili svatko svoju afričku masku.
Na putu prema kombiju zvuk nas je odveo i do jednog uličnog svirača iz Južne Amerike. Bio je to jedan lijep dan u kojemu su nas priče, glazba, mašta i kreativnost poveli na različite strane svijeta, ali i daleko u srednji vijek.
Posjet Zagrebu vodile su knjižničarka Sanja Milovac i pedagoginja Ingrid Šimičić, a vozio nas je domar Goran Pernjak.
Kako nam je bilo pogledajte u fotogaleriji.